Endometriozis

sebepleri ve tedavileri.

Endometriozisin Belirtileri

Endometriozisin en sık görülen belirtisi adetten önce ve adet esnasında görülen ağrılar (genellikte normal adet sırasında görülen sancılardan daha şiddetlidir), cinsel temas sırasında ve sonrasında görülen ağrılar, infertilite (kısırlık), düzensiz veya anormal kanamalardır. Diğer belirtiler ise adet sırasında ağrılı bağırsak aktivitesi, bel bölümünde ağrı, adet sırasında ishal veya kabızlık ve diğer bağırsak rahatsızlıkları olabilir. Endometriozis, bazen hiçbir belirti göstermeyebilir.

Endometriozis’in Nedenleri

Endometriozisin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Birkaç neden öne sürülmekle birlikte bunların hiçbiri tüm endometriozis olgularını açıklayamamaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar dioxin ve PCB’ler gibi vücut içerisinde hormon gibi davranan ve bağışıklık sistemini hasara uğratan çevresel toksinlerin endometriozise yol açtığını göstermiştir. Kırmızı et gibi hayvansal gıdaları daha sık tüketen kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Endometriozis Tanısı Nasıl Konulur?

Endometriozis tanısının konulması için hastalık odaklarının görülmesi ve dokudan alınan parçanın patolojik olarak incelenmesi gerekmektedir. ltrasonografi de tanı için yardımcıdır ve çikolata kistleri görüntülenebilir. Kesin tanı için hastaya laparoskopik veya açık cerrahi uygulamaları ve biyopsi yapılır. Bu uygulamalarla hem kesin tanı konulabilir hem de tedavi uygulanabilir. Bu tedavilerin tümü esnasında çocuk isteği olan hastalarda asıl yumurtalık dokusunun korunmasına azami dikkat gösterilmelidir.

Endometriozis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laparaskopik ya da klasik yöntemle yapılan cerrahi ile endometriozis lezyonlarının çıkartılması veya yok edilmesi mümkündür ve belirtilerin hafiflemesi veya gebeliğin oluşması sağlanabilir. Buna rağmen diğer tedavilerde olduğu gibi hastalığın tekrarlama olasılığı sıktır.
Hayvansal gıda tüketiminin azaltılması tedaviye verilen cevabı olumlu yönde etkiler.

Çikolata Kisti Kısırlığa Yol Açar mı?

Çikolata kisti kısırlığa neden olabilen bir hastalıktır. Eğer çikolata kisti ve yarattığı yapışıklıklar ileri seviyelerdeyse ve cerrahi müdahaleyle iyileşme sağlanamamışsa hasta, tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilir. Hastalığın erken teşhisi tüp bebek tedavisindeki başarı oranını etkileyecektir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Endometriozis, rahmin iç kısmını döşeyen tabaka olan ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen “endometrium” isimli tabakanın rahim dışında da bulunmasıdır. Rahim dışındaki bu endometriozis odakları, her ay rahmin içine benzer şekilde kalınlaşıp, adet dönemlerinde de kanayarak, ağrı ve infertiliteye (kısırlığa) neden olabilmektedir.

Endometriozis odaklarında gerçekleşen kanama vücuttan dışarı atılamaz ve birikip,bozunarak çikolata kistlerini oluşturur. Kanamaların etkisiyle zamanla diğer organlarda (bağırsaklar, idrar torbası) yapışıklık ve hasar meydana gelir.